Mezinárodní převodní ceny v praxi 17.2.2010 Optimalizujte daně – vyvarujte se doplatků
Ve středu jsme se sešli na dvoudenním tréninku řešící nastavení převodních cen. Poslední průzkum ukázal, že převodní ceny jsou pro poplatníky působící ve skupině podniků nejrizikovější z daňových oblastí.
První den tréninku nám Ing. Michal Jelínek vysvětlil princip tržního odstupu; kdo jsou vlastně spojené osoby dle směrnice OECD. Dozvěděli jsme se, že směrnice nechává volnost státu definovat kdo jsou spojené osoby…Dále jsme probrali hybridní transakce; kapitálově spojené osoby dle ZDP; arbitrážní konvenci, která eliminuje dvojí zdanění. Zmínil také nedostatky arbitrážní konvence, jež neřeší problematiku úroků z daňových nedoplatků.
Položili jsme si otázku – proč řešíme převodní ceny? Jakým způsobem kalkulovat cenu? Naučili jsme se použitelné metody stanovení převodních cen a faktory ovlivňující výběr metody. Na případových studiích jsme si tyto metody vyzkoušeli. Dozvěděli jsme se co je to Masterfile, co je specifická dokumentace, struktura studie převodních cen a rizika.
Ve druhém dnu nám Ing. Tomáš Brabenec představil skupinové služby dle OECD, metody vyměření a přidělení nákladů a vysvětlil specifika daňové kontroly služeb. Probrali jsme podnikové restrukturalizace z pohledu převodních cen a dozvěděli se co je to cash pooling.
Děkujeme všem účastníkům, kteří přispěli k příjemné atmosféře tréninku a především přednášejícím Ing. Michalu Jelínkovi a Ing. Tomáši Brabencovi za jejich odborný, ale i praktický výklad a uvedené příklady. Zároveň přejeme všem účastníkům hodně úspěchů v jejich profesní praxi.